Z vlakom ob 7.42 se nas šest od Ponedeljkove skupine Planinskega društva Lisca Sevnica odpelje do Jevnice.
Preko Save nas s hriba pozdravlja Cerkev svetega Miklavža, mi pa smo tokrat namenjeni k drugi Cerkvi svetega Miklavža - tisti na Jančah.
Na križišču nas kažipot usmeri na pešpot in to tak pravi, ki je običajen za cestne oznake.
s katerega se nam odpirajo pogledi nazaj v savsko dolino. Redke hiše spadajo pod naselje Zgornja Jevnica (okrog 60 prebivalcev),
Zelo lep del poti nas pelje postrani po gozdu, počasi se vzpenja, ob posekanem smrečju pa si privoščimo pravo aromoterapijo.
Ko pridemo na asfaltirano cesto, posedemo na hlode in si privoščimo osvežitev. Dobrodošlico pa nam izrečeta dva konja. Tu je konec Zgornje Jevnice in kmalu prečkamo mejo med Občino Litija in Mestno občino Ljubljana, kar čudno izgleda tu v hribih kar daleč od Ljubljane.
Začenjajo se redke hiše naselja Janče med nenavadno razritimi travniki - verjetno so krivi divji prašiči.
Strma bližnjica nas pripelje više na makadamsko cesto med travniki, ta naj bi bil Sadna cesta in tabla nam želi dobrodošlico v Deželi jagod.
Še malo skozi gozd in smo že pod strnjenim naseljem Janče (21 prebivalcev) in že vidimo zvonik Cerkve svetega Miklavža (Nikolaja). Viri navajajo:
Cerkev v Jančah je bila zgrajena leta 1796, posvečena je Sv. Nikolaju (Miklavžu). Nastala je iz prvotne kapelice, zaobljubljene Sv. Nikolaju, ki pa danes služi kot prezbiterij. Cerkvena podoba je baročna iz prve polovice 18. stoletja. Cerkev ima tri oltarje. Glavni oltar je posvečen Sv. Nikolaju, stranska pa Mariji brezmadežni in Presvetemu srcu Jezusovemu. Okoli cerkve je dokaj obširno pokopališče, kjer se nahajajo vzidane nagrobne plošče iz začetka 19. stoletja. To so najstarejši nagrobniki v občini Ljubljana. Vhod je zaznamovan z dvema kapelicama, leva je posvečena Žalostni materi božji, desna pa Sv. Miklavžu. Kapelici sta povezani z obokom, ki je nastal okoli leta 1880. Tik za vhodom je na fasadi spominska plaketa padlim iz prve svetovne vojne. Cerkveni zvonik je bil zgrajen leta 1830.
potem pa nas Mimi preseneti z velikimi kosi zavitka in porcijo štrukljev, za povrh pa še s kavo. Vse najboljše, Mimi. Varen korak in veliko dobrega ter lepega, tudi skupnega!
Sprehodimo se naokrog, v meglici se skriva Ljubljana, odkrijemo Šmarno goro, bolj pa se odpirajo razgledi proti jugu, vzhodu in severu.
Nazaj v dolino bo treba.
Čudovit dan in pot, po kateri že dolgo nismo hodili.
Ni komentarjev:
Objavite komentar