Zadnji, še pravi dan za raziskovanje Azorov začnemo z vadbo in obilnim zajtrkom,
Nejc nam razlaga zgodovino in odnose med Portugalsko in Azori. Med prvo in drugo svetovno vojno so bili Azori pomembni zaradi oporišč za ladje, podmornice, letalske baze (tako dobi leta 1943 od zaveznikov letališča vseh devet otokov), so pomembna svetovna strateška točka. Azori postanejo tudi zatočišče za sefardske Jude, ki tu investirajo svoje imetje in so še vedno zelo pomembni tudi v politiki. Promovirali so azorsko samostojnost, ki jo Azori delno dobijo leta 1976. Imajo svojega predsednika vlade, svoje sodstvo; šolstvo, zdravstvo, obramba - pri tem ima glavno besedo Portugalska. Obe avtonomni območji Azori in Madeira imata svoj parlament, Azori imajo 52 sedežev tudi v portugalskem parlamentu in en sedež v evropskem parlamentu. Volitve v parlament so vsake štiri leta, predsednik stranke z največ doseženimi sedeži postane predsednik vlade. Imajo različna ministrstva, ki so razporejena po več otokih: devet na treh otokih. Posebni minister je s strani Portugalske kot kontrola. Skupni sta vojska in policija (nacionalna, pa še lokalna, pomorska, gozdna).
Lomba de São Pedro - je zaselek in izhodišče za dolino slapov z avtohtonim rastlinstvom: drevesno resje, lovorikovci, japonske cedre ...
V vasi Achadinha z okoli 500 prebivalci imamo postanek za kosilo v lokalu Os Melos: za 15 evrov je vse vključeno - juha, glavna jed, sladica, pijača, žgana pijača za zaključek. Malo se stiskamo, vzdušje pa je odlično.
Po kosilu takoj pesem:
Od slapa do slapa zdaj vodi nas pot: drevesa, grmovje, zeleno povsod;
kosilo odlično, pijače dovolj: mi zadovoljni vsak dan smo bolj. Gremo v daljine ...
Začnemo pa se tudi zavedati, da se naše potovanje bliža koncu.
Kar vandrovc se zmisli, to Vinko nardi. Veseli in srečni zopet smo vsi.
Če nas kaj prime, naj nas kar drži: z Oskarjem vandrat se vedno mudi. Gremo v daljine ...
Krasna razlaga, skrb za vse nas, se vidimo znova, da zopet bo špas. Gremo v daljine ...
Še obisk mesta Ribeira Grande (4.000 prebivalcev), ki je eno najstarejši mest na Azorih z najstarejšo mestno hišo. Njihov ponos je most z osmimi loki iz 19. stoletja, ko so mesto ponovno obnovili po izbruhu vulkana Fogo, dveh potresih, piratskih napadih, poplavah ... Večina stavb je iz konca 18. stoletja. Gojijo zdraviliški turizem s toplo vodo iz vulkana Fogo.
Pod mostom pridem na obalo z velikimi valovi.
Cene v trgovinah so tu nižje kot v glavnem mestu. Povprečna plača je okrog 750 evrov, nekateri dobijo še napitnine.
Na poti domov delamo "obračun" preživetih dni: v glavnem smo bili z vremenom lahko zadovoljni, videli smo zanimive stvari, hodili po uživaških poteh ... Uživali smo v tem, kar smo dobili ponujeno. Kitov sicer nismo videli, mogoče pa bo še kdaj prilika: obiskati bi veljalo še druge otoke. Prevzela nas je narava, jezera, pohodne poti ..., pa tudi vodenje.
Zvečer se še malo sprehodimo po Ponti Delgadi, potem pa spat: zjutraj bo treba zgodaj vstati.
Več posnetkov
Video:
Ni komentarjev:
Objavite komentar