Ob petih se zbudim, urejam zapiske. Ko se nas na vadbi ob sedmih zbere že lepo število, najdemo odprta vrata v atrij in prižgane luči. Po zajtrku ob pol osmih še priprave na nov pohodniški dan in ob devetih na zborno mesto.
Vozimo se mimo pašnika, kjer je bilo včasih letališče na travi, kasneje so ga zgradili ob morju v Ponti Delgado. Nekaj je mlečne industrije, vidimo zbiralnico za mleko in tovarno za predelavo. Delajo sire, jogurte, maslo (slano), mleko v prahu. Tu je še tovarna azulejev (ažulejev), tovarna ruma, katere zašćitni znak je ženska s kapuco. Z njo so se meščanke zakrivale pred soncem, da so se ločile od porjavelih kmetic. Poleg pšenice so že zelo zgodaj tu sadili tudi sladkorni trs, ker je tega primanjkovalo na Portugalskem. Leta 1419 odkrijejo Madeiro, leta 1427 še Azore, in tu je ugodna klima tudi za gojenje sladkornega trsa. Zdaj je sladkornega trsa manj: imajo ga za lastno uporabo in tovarno ruma. Znana je azorska medica iz belega ruma in medu. Z osvajanjem Maroka in drugih delov Afrike, z delom sužnjev na plantažah so postali velesila in od tod bogastvo v samostanih in cerkvah. Od vsega začetka je bila pomembna tudi živinoreja in tako je še danes. V zgodovini je bilo nekaj kriz v gospodarstvu: ko se gojenje sladkornega trsa preseli v Srednjo in Južno Ameriko (izseljevanje prebivalstva), gojijo vinsko trto - vino je v 17. stoletju glavni izvozni artikel Azorov. Glavni trgovci z vinom so bili Angleži in za boljšo obstojnost so mu dodajali okrog deset procentov ruma že ob koncu fermentacije. V 19. stoletju trto napada uš in plesen, uničita vinograde in začne se velika kriza. Trto nadomestijo s ananasom, čajevcem, tobakom, yamom, sladkim krompirjem. Za pomorščake je bila na Azorih pomembna tudi oskrba z vodo.
Danes je v programu ogled plantaže čaja Gorreana, prve na otoku iz leta 1883. Potem se je gojenje razširilo (dobra zemlja, nič škodljivcev), na višku je bilo deset tovarn za sušenje in pakiranje. V času obeh svetovnih vojn in med njima so veliko obratov zaprli, Gorreana pa ni nikoli zaprlo svojih vrat. Še eno so ponovno odprli v devetdesetih letih. Domovina čajevca naj bi bila Indija, kultura pitja čaja pa naj bi bila znana že pred 4700 leti.
Kitajski cesar je na potovanju pil vročo vodo in v njo mu je priletel listič čajevca. Okus je bil dober, poživilen in od takrat je vedno želel piti čaj. S Kitajske se navada pitja širi, v 17. stoletju na Nizozemsko, Angleži še popularizirajo pitje. Propadla je trgovina z vinom in postanejo glavni trgovci s čajem.
Na robu plantaže se sprehodimo po poti skozi pravljični gozd s starim mlinom: Pot Caminho da Água da Gorreana. Na severu vzhodu so to mlini na vodo, na zahodu pa na veter.
Predviden obisk tovarne tobaka v naselje Maia izpustimo, ker so na dopustu. Naš naslednji postanek je v naselju Lomba da Maia, kjer se začne pohodniška pot (Mlinarjeva pot) ob oceanu: malo dol, malo gor, pol poti pa po ravnem. Toplo je (20 stopinj), veter se umirja, malo oblakov, idealno za hojo. Štiri do pet kilometrov v dobri uri in pol. Šofer Tito nas uspe pripeljati na start poti in nam prihrani kakšen kilometer hoje po asfaltu.
Začne se na razgledišču, pot je lepo speljana in dobro utrjena, le po zunanjih robovih ni varno hoditi.
Mlinov je navzdol proti morju cela vrsta, dobro so ohranjeni, le mlinarjev ni. Nekatere so uredili za namestitve. Opazimo lovorikovec z oranžnimi plodovi.
Mija pa si upa celo namočiti noge v vodi, ki naj bi imela 22 stopinj.
Naprej se vozimo proti vznožju vulkano Fogo, namenjeni smo v Caldeiro Velho,
Ob poti vidimo goreti v naravi: to se zgodi predvsem poleti, zdaj se taki požari ne širijo zaradi velike vlage.
Med vožnjo se naučimo nekaj besed portugalščine, ki jo na svetu govori okrog 200 milijonov ljudi (tudi v Južni Ameriki in v nekdanjih kolonijah na obalah Afrike). Mi se hecamo z "gremoš", v bistvu je "vamos" (vamoš) za "gremo". Ta š namesto s nam že dobro odzvanja v ušesih, pa "ola" kot pozdrav (zjutraj "bom dia", popoldne "boa tarde", zvečer "boa noite"). Poskušamo tudi šteti: "um", "dois" (doš), "tres" (treš) ... Zanimo je, da ženske za hvala rečejo "obrigada", moški pa "obrigado"; odgovor na to je enak.
Potem pa "napademo" naj jezero: najmlajše, najviše ležeče (500 metrov), najlepše, prvo zaščiteno (1974) - jezero Fogo (Lagoa do Fogo), ki je zelo zaščiteno: kopanje in ribolov sta prepovedana. Veliko je 3 krat 2,5 kilometra, globoko okrog 30 metrov, stene okrog so 400 metrov visoke. Nad gozdom lovorikovcev je območje drevesnega resja, azorskega brina in azorskih borovnic (tri do štiri metre višine); više grmički, lišaji, praproti. Pri vzponu sem nam odpirajo lepi pogledi proti Ribeiri Grande. Vodo iz jezera rabijo za vodovod in namakalne sisteme na severu in jugu.
Okrog šestih smo spet v Ponta Delgadi, v bližnjih dveh trgovinah ni več tople hrane, zato pride prav jogurt z oreščki in prigrizki pri kartanju.
Čajne plantaže, do slapa greš peš, čaja popiješ, kolikor češ.
V mlinih nad morjem več mlinarjev ni, potka, razgledi in voda hrumi. Gremo v daljine ...
Kaj mi bo voda, se pivo dobi, potem pa v toplice, da te osveži.
Fogo pokaže jezera okras, dan za bogove, bogove in nas. Gremo v daljine ...
Več posnetkov
Video:
Ni komentarjev:
Objavite komentar