14. 3. 23

Krakovski gozd - 6. 3. 2023

Ob običajni osmi uri se nas sedem od Ponedeljkove skupine Planinskega društva Lisca Sevnica zbere na parkirišču pri krožišču v Šmarju (Sevnica). Najprej kavica, potem pa z dvema avtomobiloma v smeri Krško in Kostanjevica na Krki. Še pred njo zavijemo v desno proti Leničevemu domu in Krakovskem gozdu. Kaj o njem pravi Wikipedija:

Krakovski gozd je mokrišče, ki ga poplavlja reka Krka. Njegov naravovarstveni pomen poudarjajo ogrožene nižje živali, ribe, dvoživke in še zlasti ptice, saj je s slovenskega Rdečega seznama ogroženih ptic gnezdilk tu prisotnih kar 45 vrst. Krakovski gozd obsega 2400 ha. V središču gozda najdemo edini slovenski pragozdni ostanek, ki je bil leta 1952 razglašen kot pragozdni rezervat, ki meri 40,5 ha. Ob gozdu poteka 8 kilometrov dolga Resslova pot, poimenovana po izumitelju ladijskega vijaka Josefu Resslu, ki ga je preizkušal na Krki. V njem prevladujejo hrast in dob, uspevata pa tudi črna jelša ter beli gaber. Krakovski gozd je ime dobil po mestni četrti Krakovo v Ljubljani. Krakovski gozd leži severno od Kostanjevice na Krki, južno od avtoceste A2, vzhodno od Dobruške vasi in zahodno od Velikega Podloga. Človek je odločneje posegel v okolico Krakovskega gozda šele v zadnjih desetletjih s hidromelioracijami ob potokih Radulja, Čolnišček, Račna, Senuša in na Šentjernejskem polju. Močvirje Trstenik je na površini 30 ha zaščiten biotop nižinskih ptic in predstavlja v porečju Krke pomembno drstišče ščuk in mrestišče žabe plavček. Za Krakovski gozd so značilne živali: črna štorklja, orel klinkač, srednji detel, zelena žolna, barska žaba, zelena krastača in močvirska rovka. Značilne rastline so Dacijski pljučnik, Barjanska vijolica, Ostri šaš, Vrbovolistna medvejka, Močvirski tulipan. Leta 1991 je med slovensko osamosvojitveno vojno na področju Krakovskega gozda prišlo do oboroženega spopada med enotami TO in JLA.

V gozdu na desni nas že pozdravljajo pomladanski veliki zvončki ali kronice. Pri bazenčku s toplo vodo je parkiran avto, nekdo se že kopa, 


mi pa parkiramo malo naprej pri odcepu za Pragozd. 









Ravna cesta nas vodi naprej, ob njej pa veliko vode. Na otočkih in ob drevesih sa nam nasmihajo vrtički kronic.


Na začetku Pragozda je voda poplavila gozd in del travnika, zato malicamo kar stoje na cesti.


Obrnemo se in vračamo k avomobiloma.


Tu in tam opazimo cvetove morske čebulice.


Raziskujemo naprej in prečimo potok Senuša.


Močvirski tulipan še ne cveti, veliko je pa še žafrana.


Foto: Ljubo Motore.
Bobri so ob tem potoku zelo pridni, ...


... tudi novodobni.

Foto: Vinko Šeško.


Še pogled na to, kar je ostalo od jeseni, potem pa se odpravimo domov.


Ni komentarjev: