Vremenska napoved ni obetavna, ampak vlak in muzeji imajo streho in malo pred sedmo se na Železniški postaji Sevnica zberemo štirje od študijskega krožka Spoznavanje vrednot pri Društvu Univerza za tretje življenjsko obdobje Sevnica, ki se z regionalnim vlakom ob 6.57 odpeljemo proti Ljubljani. Le nekaj minut zamude imamo in brez problema ujamemo vlak proti Jesenicam ob 8.23.
Kmalu lahko uživamo v bolj zimski pokrajini, sploh naprej od Kranja, ko vlak diho drsi ob Savi in s snegom obloženimi gozdovi.
V Radovljici naj bi bili ob 9.18 in res je tako.
To je mesto z okrog šest tisoč prebivalci (občina okrog 20) na naravnem pomolu nad Savo (blizu je sotočje obeh Sav) s pogledom na Jelovico in proti Karavankam. Približno tako velika je kot Sevnica, občina je po površini veliko manjša (118,7: 272,2 km2), je pa gosteje naseljena.
Na poti z Železniške postaje Radovljica v mesto si ogledujemo ostanke obzidja
Počasi naletava sneg, ki pa nas ne moti preveč: kapuce in kape na glavo, pa je.
Najprej stopimo do Župnijskega dvorca, ki ima lepo ohranjeno arkadno dvorišče iz 16. stoletja, v 15. stoletju pa je vključeval tudi taverno (pivnico).
Linhartov trg je en sam muzej.
Nasproti pa so že odpta vrata Vidičevega dvorca iz 17. stoletja z renesančno poslikavo in okrasnim pomolčkom (včasih mestna hiša, potem tovarna tekstila, danes slaščičarna).
Tu sedemo h kavi, Boris pa nas pred njo še primerno dezinficira.
Na tvoje zdravje, prijatelj stari, živi še tisoč let in jaz naj bom s s teboj, da jih bom preštel!
Obdarovanec ali obdarovanka v ogledalu vidi svojo podobo v srcu darovalca ali darovalke. Pred šestimi leti, ko so obhajali 250 obletnico, so pri Lectarju s pomočjo objave zbrali več kot sto starih src s pripadajočo zgodbo in imeli eno leto razstavo. Včasih so lect prodajali na sejmih, na slavnostih ob romanjih, danes ga najdemo med spominki. Mogoče ga je imeti za spomin ali pa ga poješ: ker je trd, ga je najbolje namočiti v mleku, čaju (za otroke) ali kuhanem vinu; čeprav ga je skoraj škoda.
Aleša nas popelje po vseh gostinskih prostorih:
V Grajski gostilnici smo si ob enih rezervirali malico in malo pred to uro nam uspe
Vrniti se je treba na Železniško postajo Radovljica: spustimo se po strmi ulici mimo nekdanjega obrambnega jarka, ki je služil kot varovani vhod v mesto skozi obzidje. Znajdemo se v razposajeni družbi srednješolcev in srednješolk, ki se vračajo iz šole, se kepajo in veselijo, da gredo domov.
Vlak ob 14.38 ima samo nekaj minut zamude, v Ljubljani nas na peronu že čaka tisti ob 15.50, malo pred pol šesto smo v Sevnici.
Ni slabega vremena, je samo slaba oprema. Mi smo imeli dobro, pa tudi dovolj volje, da smo izkoristili dan.
Anton Tomaž Linhart, slovenski dramatik, zgodovinar in šolnik, * 11. december 1756, Radovljica, † 14. julij 1795, Ljubljana. Bil je osrednja osebnost slovenskega razsvetljenstva in pionir v gledališču in zgodovinopisju, poleg tega pa še glasbenik, prevajalec, arhivar, knjižničar, uradnik in poliglot.
Linhart je zelo zgodaj razvil dar za jezike, saj je doma mati povečini govorila slovensko, oče pa nemško in češko. Šolal se je v Radovljici in v Ljubljani na jezuitski gimnaziji (tu je bil njegov sošolec Jurij Vega), za nekaj časa je vstopil v stiški samostan, nato pa izstopil in na Dunaju ob pomoči domačega plemstva študiral trgovske in finančne vede. Po vrnitvi se je zaposlil kot arhivar stanov.
Leta 1787 se je poročil z Ljubljančanko Jožefino Detel, imela sta dve hčeri. Stanovali so v Ljubljani: iz Zoisove hiše na Bregu so se leta 1792 preselili v novo licejsko poslopje, leta 1795 pa je Linhart začel graditi hišo, a ga je sredi zidave zadela kap. Vdova je gradnjo dokončala, čez tri leta pa hišo prodala in z otrokoma odšla na Dunaj.
Zadnja leta svojega življenja ni več pisal izvirnih del, je pa pomagal prijateljem, predvsem Valentinu Vodniku in Žigu Zoisu, ki je ob njegovi smrti zapisal: "Z njim sem izgubil literarnega prijatelja in kritika, ki mi je bilo občevanje z njim edini oddih in veselje ..." (Mirko Zupančič, 1984). France Prešeren mu je sestavil nagrobno pesem, ki je vklesana na njegovem spomeniku:
Steze popustil nemškega Parnasa, je pisal zgodbe kranjske star'ga časa.
Komu Matiček, Micka, hči župana, ki mar mu je slovenstvo, nista znana?
Slavile, dokler mrtvi se zbudijo, domače bote ga Talija, Klijo.
Linhart je znan kot izrazit meščan v slovenski kulturi. Zelo verjetno je bil član prostozidarske lože (čeprav ni dokazano), kar bi razložilo dejstvo, da se ne ve, kje je pokopan, in da je oblast prepovedala žalne slovesnosti in nagrobnik. Njegova prva biografija je izšla šele leta 1808 na Dunaju v Inteligenzblatt. Nagrobnik s Prešernovim posvetilom so mu leta 1840 postavili na ljubljanskem Navju.
Leta 1786 je postal komisar ljubljanskega okrožja in v treh letih povečal število podeželskih osnovnih šol v tem okrožju z 9 na 18. Zavzemal se je za ustanovitev osrednje in javne študijske knjižnice v Ljubljani. Licejska knjižnica v Ljubljani, predhodnica NUK, je bila ustanovljena na njegovo pobudo.
Njegovo prvo književno delo, pesniška zbirka Blumen aus Krain (Cvetje s Kranjskega), je nastalo že v času študija. Nadaljeval je s tragedijo, prav tako v nemščini, Miss Jenny Love, ki jo je napisal na Dunaju. Pod vplivom slovenskih razsvetljencev, posebno Žiga Zoisa, je začel ustvarjati v slovenščini. Priredil in prevedel je komedijo avstrijskega dramatika Josefa Richterja Die Feldmühle (Podeželski mlin) in jo naslovil Županova Micka. To je prva slovenska komedija. Po vzoru Beaumarchaisove komedije La folle journée ou le mariage de Figaro (Figarova svatba) pa je Slovencem priskrbel še eno komedijo - Ta veseli dan ali Matiček se ženi. Napisal je dvodelen Versuch einer Geschichte von Krain und den übrigen Ländern der südlichen Slaven Oesterreiches (Poskus zgodovine Kranjske in ostalih dežel južnih Slovanov Avstrije). Prvi del, ki opisuje praslovansko dobo, je izšel leta 1788, drugi z opisom preseljevanja ljudstev in naselitve ter kasnejšega političnega razvoja starih Slovencev, pa leta 1791.
Linhartovo edino izvirno dramsko delo Miss Jenny Love v izvirniku ni bilo uprizorjeno, v prevodu Bratka Krefta pa je bilo šele leta 1967 odigrano na odru SNG Drame Ljubljana. Veseloigra Ta veseli dan ali Matiček se ženi je na krstno uprizoritev zaradi suma državi nevarnih idej čakala vse do leta 1848, ko jo je v Novem mestu uprizorila amaterska druščina, sestavljena povečini iz tamkajšnjih uradnikov. Še vedno je na sporedu slovenskih poklicnih in amaterskih gledališč. Uprizorjen je bil tudi v Lutkovnem gledališču Ljubljana leta 2002. Predstava je dobila bosansko nagrado mali princ.
Linhart je v svojem življenju doživel le krstno uprizoritev Županove Micke leta 1789, v kateri je vlogo Micke odigrala njegova žena. Bila je to prva odigrana gledališka predstava v slovenskem jeziku v Stanovskem gledališču (zdaj Slovenska filharmonija). Kljub navdušenju pa je morala na svojo vnovično odrsko postavitev čakati več kot pol stoletja, saj so jo naslednjič odigrali leta 1848 v Vipavi. V šestdesetih letih je igra zaživela na odrih tedaj ustanovljenih čitalnic, do leta 1900 so jo uprizarjali v Bleiweisovi priredbi kot veseloigro s petjem v dveh dejanjih, nato pa se je na oder ob slavnostni 1000. predstavi Dramatičnega društva ponovno vrnila izvirna Linhartova Županova Micka.
ANTON JANŠA
Anton Janša, slovenski slikar in čebelar, * 20. maj 1734, Breznica na Gorenjskem, † 13. september 1773, Dunaj. Anton Janša je poznan kot začetnik modernega čebelarstva in eden najboljših poznavalcev čebel. Akademsko izobraženi slikar je deloval kot prvi učitelj čebelarstva na cesarskem dvoru. Čebele in vse kar je bilo z njimi povezano, so ga zanimale že od majhnih nog. Doma so namreč imeli nad sto panjev, pred katerimi so se zbirali sosedje in se pogovarjali o čebelarjenju in kmetovanju. Ker je bil zelo nadarjen za slikarstvo se je z brati, kljub temu, da niso znali brati in pisati, odpravil na Dunaj, da bi se v bakrorezni šoli izučili risarske obrti. Leta 1769 je cesarica Marija Terezija odredila ustanovitev šole za čebelarstvo. Za šolo odgovorno Spodnjeavstrijsko gospodarsko društvo je Antona Janšo predlagalo za vodjo šole. Novo ustanovljeno šolo so preselili v Augarten na Dunaju in jo poimenovali Terezijanska čebelarska šola. Čebelariti je začel s 16 panji, imel pa jih je 1772 že 300 in dosegel, da so 1773 čebelarili po vsej dunajski okolici na njegov način. Potoval je po ostalih avstrijskih deželah, kjer je predstavljal svoje odkritje, povezano s prevažanjem čebel na ajdovo pašo. Zaslovel je s svojimi predavanji, na katerih se je kazalo njegovo zelo natančno poznavanje čebel. V nemškem jeziku je napisal dve pomembni knjigi: Razpravo o rojenju čebel (1771) in Popolni nauk o čebelarstvu. Ti deli sta še vedno zelo poučni, saj nauke iz njih čebelarji še dandanes upoštevajo. Cesarica Marija Terezija je po njegovi smrti izdala odlok, po katerem so morali vsi čebelarski učitelji učiti po njegovih knjigah. Janša se je poleg poučevanja ukvarjal tudi s čebelami kot znanstvenik. Kot čebelar je poznan po spremembi velikosti panjev in njihovi obliki ter poslikavi panjskih končnic. Janšev rojstni dan je bil izbran za svetovni dan čebel.
2 komentarja:
Dan je zares bil kisel, a mi smo dodali dobro voljo in se imeli fajn ...
Mi zmoremo vse ...
Objavite komentar