22. 12. 24

Mozirski gaj - 18. 12. 2024

Vlak ob 13.39 iz Sevnice je primeren, da se člani in članice skupine Spoznavanje vrednot pri Društvu Univerza za tretje življenjsko obdobje Sevnica odpravimo proti Celju



Osem
nas je in pet minut čez tri nadaljujemo pot z avtobusom do Mozirja.

Kraj z okoli 2.100 prebivalci, ki je tudi sedež občine, nas sprejme že v mraku. Omenjen je bil že v 12. stoletju, v 14. je postal trg, v 16. pa obdan z obzidjem. Od daleč vidimo zvonik župnijske Cerkve svetega Jurija, katere začetek sega v 13.stoletje, temeljita preureditev pa v leto 1754.

Vedno znova nas začudi bogata ponudba lokalnih pridelkov v avtomatih, Cveta pa nas ob njih pogosti z odličnim višnjevcem. Tako z več energije korakamo proti Mozirskemu gaju, ki so ga prizadevni krajani uredili na nekdanji gmajni v letih 1974-78, potem pa popravljali po številnih poplavah. Na sedmih hektarih je okrog sto gredic, za katere skrbijo vrtnarji iz cele Slovenije. Zdaj zemlja počiva, park pa je prepreden z 1.900.000 lučkami različnih barv v 9. Božični bajki.






Sprehodimo se med različnimi prizori, se čudimo domišljiji ustvarjalcev, nekateri pa ugotavljamo, da je prostor že skoraj preveč zasičen in pisan. Na stojnici prodajajo prigrizke, nam pa zadiši kuhano vino, da se malo ogrejemo.

Na avtobusu ob 18.00 za Celje smo edini potniki 



in več kot pol ure imamo časa, da se sprehodimo po lepo okrašenem mestu. Ujamemo vlak ob 19.29 in še pred pol deveto smo v Sevnici.

Barvita paša za oči! Skoraj preveč barvita.

Video:

Škocjan - 16. 12. 2024

Tokrat se Ponedeljkova skupina Planinskega društva Lisca Sevnica takoj po zboru ob osmih na parkirišču v Šmarju (Sevnica) odpelje z dvema avtomobiloma v Škocjan (okrog 400 prebivalcev). Tam najdemo lokal za našo priljubljeno jutranjo kavico in klepet. 


Pokukamo tudi v Cerkev svetega Kancijana.

Z Rokom Petančičem smo dogovorjeni za ogled novega Kulturnega centra Škocjan

Foto: Ljubo Motore.
pa nam ga zaradi njegove bolezni predstavi sodelavka. 


Spodnji dve fotografiji je posnel Vinko Šeško.
Že na zunaj je stavba lepo umeščena v prostor pod šolo, v notranjosti pa imajo veliko dvorano z 260 sedeži, manjši konferenčni prostor (60 stolov), 

Foto: Ljubo Motore.
pa tudi prostore za knjižnico. Streha nudi prostor za visoke grede, 


z nje je tudi lep razgled na naselje in okolico. Gradili so jo dve leti in številna krajevna društva so tu tudi našla svoje prostore, predviden je manjši lokal, v bodoče pa tudi en oddelek vrtca (dvanajsti!). V veliki dvorani je trenutno vsak teden večja prireditev in prostor je nabito poln.  

Našo pot nadaljujemo z avtomobiloma: 



naprej se odpeljemo do Malega Vinjega Vrha in se povzpnemo do Cerkve svetega Janeza Krstnika, od koder se nam odpre lep razgled vse do Kamniško-Savinjskih Alp. 


Pot nadaljujemo do Velikega Vinjega Vrha in Cerkve svetega Jožefa, kjer se malo okrepimo. Uživamo v toplem soncu in prijetni hoji. 


Spodnja fotografija: Vinko Šeško.
Vračamo se nazaj v Škocjan, kjer nas v Gostišču Marinčič čaka pojedina.

 Dobre volje se vozimo v Sevnico,  

Foto: Vinko Šeško.
seveda pa brez postanka na Bojniku (Otavniku) ne gre.

Video:

21. 12. 24

Ljubljana - 11. 12. 2024

V skupini Spoznavanje vrednot pri Društvu Univerza za tretje življenjsko obdobje Sevnica nas že dolgo mika "bela lepotička" - džamija v Ljubljani in za danes smo se naročili na obisk. Islamska skupnost v Sloveniji si je že od leta 1969 prizadevala pridobiti zemljišče zanjo, prilika pa se je pokazala šele leta 2008, ko je na javni dražbi (edini ponudniki) kupila okrog 13 tisoč kvadratnih metrov veliko parcelo od Mestne občine Ljubljana za 4,5 milijonov evrov. Pri nakupu je pomagal emirat Katar z 1,3 milijoni evrov. Temeljni kamen so položili leta 2013, gradnja se je nadaljevala v letu 2014, prvo javno molitev so opravili leta 2020. 



Poleg džamije in 40 metrov visokega minareta so okrog ploščadi nanizano objekti za izobraževanje ter upravne in stanovanjske zgradbe - pravo mesto v malem. Manjka samo še stavba za muzej. Prednost lokacije je bližina avtobusne in železniške postaje, v bistvu je to center mesta, okolica pa ni preveč privlačna: železnica, Železniška postaja Šiška, Pivovarna Union, na drugi strani Železničarski muzej in trenutno gradbišče stanovanjskih blokov. 

Ob 7.32 na Železniški postaji Sevnica vstopimo na vlak za Ljubljano, dve sta že na njem, dve se priključita v Ljubljani - skupaj nas je 26. Med vožnjo se pogovarjamo o islamu, za katerega se v svetu izreka ena četrtina prebivalstva  (skoraj dve milijardi) in je tako drugo najbolj razširjeno verstvo, takoj za krščanstvom (preko dve milijardi vernikov: katoličani, pravoslavni, protestanti). V Sloveniji je bilo leta 2002 preko 47 tisoč muslimanov, večina bošnjaškega rodu. Po vseh večjih mestih, kjer je bil priliv delavcev, so organizirani v odbore, eden je tudi v Krškem.



V Ljubljano se pripeljemo z zamudo in ni časa za kavo. Počasi se odpravimo po Vilharjevi cesti, se s pogledom ustavimo na Navju, prečkamo Dunajsko cesto in nadaljujemo pot po Livarski in Džamijski ulici. Pred nami je Muslimanski kulturni center v res nenavadnem okolju. Pozdravi nas Senada Ferišić (po rodu iz Bosne), profesorica, ki v Islamski skupnosti dela kot učiteljica verouka za otroke in odrasle ženske. Poročena je z imamom in imata dva otroka: osnovnošolko in srednješolca, živijo pa v Kranju in se tam dobro počutijo. Letos je v Centru vpisanih k verouku 124 otrok. Senada nam razloži, kako je Muslimanski kulturni center nastal: na natečaju je bila najboljša ideja priznanega arhitekturnega biroja iz Ljubljane. Džamija je v obliki kocke, ki spominja na "kabo" v Meki (rojstni kraj preroka Mohameda na zahodu Saudske Arabije), najsvetejše mesto za muslimane, kamor naj bi enkrat v življenju vsak romal. Mreža na fasadi je ornament z bosanskih hiš. 


Najprej obiščemo svetlo, prijetno knjižnico, nad katero so učilnice. Deluje že več kot deset let, v njej delata dve knjižničarki, ima pa več kot tri tisoč enot. Je javna knjižnica za področje kulture in religije s posebnim poudarkom na islamu. Odprta je trikrat na teden: ob torkih, sredah in četrtkih od desetih do osemnajstih. Po novem izposojajo tudi na dom: letna članarina je osemnajst evrov, za upokojence zastonj. Včlani se lahko kdorkoli. Največ gradiva je v bosanskem jeziku, veliko v slovenščini, pa tudi v arabščini. Posebno zanimiv je koran za slepe v brajici, sicer pa imajo prevode korana v različne jezike. Organizirajo tudi prireditve za otroke in odrasle - predvsem za razvijanje bralne kulture. 

Sezujemo se, ženske pokrijemo, potem pa vstopimo v džamijo (mošejo: oba izraza sta pravilna), ki prevzame predvsem s svojo svetlostjo in preprostostjo. Celoten material: jeklo, steklo, beton, les - vse je iz Slovenije, le preproge so iz Turčije. Kupole so notranje, obrnjene navznoter: velika modra (simbol neba) in 49 majhnih (čas prizadevanje za džamijo od 1969 do 2018, ko naj bi bila odprta; pri romanju v Meko pa je tudi del poti, na kateri z 49 kamenčki ciljajo in izganjajo hudiča). V džamiji, ki sprejme lahko okrog tisoč ljudi, ni slik, podob, kipov, le kaligrafski napisi v arabščini. 


V smeri Meke je postavljena polkrožna niša  "mihrab", prostor, v katerega lahko vstopi samo "imam" (duhovnik) ob molitvi petkrat na dan. Čas za molitev, ki je izključno v arabščini, je odvisen od sončnega vzhoda in zahoda, molitev pa traja od deset od 35 minut. V času "ramazana" se zdravi verniki postijo 29 ali 30 dni od zore do mraka, to je tudi čas, namenjen za dajanje miloščine. V džamiji so tudi stopnice "minber" za molitev ob petkih in praznikih. "Imam" ali "mufti" (najvišji verski predstavnik islamske skupnosti v državi ali na določenem ozemlju) od tod nagovori vernike v slovenščini ali bosanščini. Prostora je za tisoč ali tisoč dvesto oseb. Za petkovo slovesnost (sveti dan) je to premalo, zato je nekaj podobnega tudi  v nedeljo, da lahko pridejo tudi ženske, ki imajo v tej džamiji prostor na galeriji. Klic "mujezina" k molitvi izvajajo preko ozvočenja, slišati se sme samo na področju Centra. Musliman postaneš z izjavo pred petimi ali več uradnimi osebami, ni treba spremeniti imena, moraš pa biti fizično in duhovno zdrav ter se simbolično okopati. Za dojenčke imajo posebne obrede na določene dni po rojstvu. Pri pogrebih ni dovoljena žara, večina se odloči za pogreb z duhovnikom, ni zaželeno pretirano žalovanje. Za romanje v Meko se oseba pripravlja celo življenje in pravilno opravljeno pomeni odpuščanje vseh grehov. Stane pa to šest do sedem tisoč evrov.


Povzpnemo se na galerijo in v umivalnico za obredno umivanje pred molitvijo (obraz, usta, nos, ušesa, vrat, roke do komolcev, noge do gležnjev), ki pa ga je mogoče opraviti tudi doma. 

Pred vstopom v dvorano si v avli ogledamo slike prve džamije na slovenskih tleh, ki je bila zgrajena leta 1917 v Logu pod Mangrtom. V času prve svetovne vojne so jo zgradili bosanski vojaki, ki so se borili na soški fronti. Danes je tam samo še vojno pokopališče za 102 osebi in Islamska skupnost se vsako leto junija tu zbere in pravi molitve za padle. V dvorani (amfiteatru) se dogajajo izobraževalni in drugi kulturni dogodki. Islamska skupnost ima različne oddelke: za odrasle, mlade, posebnega za ženske. Zraven so športna sala in veliki prostori za druženje, z ozvočenjem je vse povezano z džamijo. Imajo pa tudi prijetno restavracijo Behar s pogledom na terase z drevjem in grmovjem (zeleni kaskadni park s klopjo prijateljstva). Odprta je vsak dan razen ponedeljka (od deveti do devetih). 


Najprej smo mislili naročiti samo kavo (dobite jo tudi v džezvici), potem pa se večinoma odloči še za malico in sladkarije.



Večina se odpravi v Tivoli na Razstavo ob 50. obletnici tematskih in gozdnih učnih poti na Jakopičevem sprehajališču. Občudujemo različne zanimive posnetke, pogrešamo pa zemljevide, kje poti so. Seveda poiščemo tudi fotografije naših Posavcev: Vinka Šeška in Sonje Kostevc. Tivoli v srednjem veku ni bil v javni rabi, za časa Napoleona so ga odprli (1813), načrtoval ga je francoski inženir. V kasnejših preurejanjih sta sodelovala Maks Fabiani in Jože Plečnik. Tivolski grad ima osnovo v 13. stoletju, sedanjo podobo je dobil v 17. stoletju. Služil je med drugim za oddih jezuitom, pa kot poletna rezidenca ljubljanskih škofov, vojašnica, skladišče, vojaška bolnica; od leta 1986 pa je v njem Mednarodni grafični likovni center.


Pokukamo tudi v Pravoslavno cerkev svetih Cirila in Metoda, 



potem se pa nas sedem  sprehodi skozi mesto in preko tržnice do vzpenjače, plačamo štiri evre in pol za povratno vožnjo (za upokojene) 




in gremo občudovat Ljubljano z višine. Ogledamo si tudi kiparsko razstavo Primoža Puglja, lutke Unicefa, 


grajsko kapelo, kjer si privoščimo kaligrafske napise svojih imen, ne prezremo pa tudi kaznilniških prostorov. 


V mestu se prižigajo lučke in napotimo se po desnem bregu Ljubljanice do jaslic iz slame, 




potem pa po levem do Tromostovja. Zadiši nam tudi kuhanček po štiri evre (dlje od središča mesta je po tri in pol), za trenutek prisluhnemo petju gimnazijcev in gimnazijk pri Prešernovem spomeniku, te pa kmalu preglasijo trubači iz Guče.

Vlak ob 18.35 nas že čaka in okrog osmih smo v Sevnici. Bogat dan!

Video:

9. 12. 24

Loka pri Zidanem Mostu - 9. 12. 2024

Ob osmih zjutraj nas je pet od Ponedeljkove skupine Planinskega društva Lisca Sevnica na parkirišču pri krožišču v Šmarju in najprej je na vrsti kava in "bojni posvet". Odločimo se za sprehod ob Savi v Loki pri Zidanem Mostu, tja pa se odpeljemo z enim avtomobilom. 


Spodnji posnetek: Ljubo Motore.
Parkiramo na levem bregu Save pri mostu proti naselju Vrhovo, 


potem pa počasi hodimo ob reki, ki je danes lepe barve. Na ograji sadovnjaka pa nas pozdravljajo adventni venčki najrazličnejših barv in oblik, iz različnih materialov ... Letos jih je 116, Turistično društvo Loka pa razstavo organizira že od leta 1994.





Izbor adventnih venčkov, najbolj posrečen pa je gotovo gasilski.



Ob sadovnjaku se napotimo proti Železniški postaji Loka in naselju, v katerem pridno prekopavajo, menda za čistilno napravo. 


Pred kapelico
je še en adventni venček, 

Foto: Ljubo Motore.
mi pa zavetje pred vetrom najdemo v lokalu in se ogrejemo s kuhančkom. 


Vračamo se preko polja in ugotavljamo, da smo se malo sprehodili in naužili svežega zraka kljub ne preveč prijetnemu vremenu.

Video:


ADVENTNI VENČEK

Adventni venček ima precej obsežno simboliko. Neprekinjen krog adventnega venčka, ki spominja na neskončnost, simbolizira popolnost in večnost. Zimzelene vejice, ki jim mraz in sneg ne moreta do živega, so simbol moči, novega in večnega življenja ter upanja. Sveče simbolizirajo novo rojstvo življenja in svetlobe. Simbolika vijolične barve predstavlja spokojnost in upanje, da bo tema premagana.
Vsaka sveča na vencu ima svoj pomen. Prva sveča simbolizira pričakovanje ali upanje. Druga sveča simbolizira mir. Tretja sveča simbolizira veselje in je lahko tudi roza barve. Četrta sveča predstavlja ljubezen. Štiri sveče imajo posebno simboliko: predstavljajo štiri mejnike krščanstva (stvarjenje, učlovečenje, odrešenje in konec sveta), štiri strani neba (Kristusovo učlovečenje za ves svet in vse ljudi), štiri letne čase, pa tudi človekovo življenje. Vsaka prižgana sveča postaja vse manjša in nas tako opominja, da smo vedno bližje svojemu koncu.  Ponekod postavijo še peto svečo, ki je bele barve, imenujejo pa jo Kristusova sveča. Prižgejo jo na sam božič. Vsako adventno nedeljo prižgemo eno svečo več, zato je vsako nedeljo v prostoru več svetlobe. V duhovnem smislu to pomeni, čim bliže smo Bogu, tem več je svetlobe tudi v naših življenjih.

Tradicionalni adventni venček naj bi bil iz rastlinja spleten venec s štirimi svečami, ki ponazarjajo štiri adventne nedelje. Štiri sveče naj bi bile izključno v vijolični ali modri barvi, saj le te simbolizirajo spokojnost, post in pričakovanje. Če je sveč pet, je zadnja bela in simbolizira Jezusa. Adventni venček naj bi bil narejen brez dodatnega okrasja, da pride do izraza opisana simbolika.

Venček ima že zelo staro tradicijo: protestantski pastor iz Hamburga je vodil šolo za revne otroke in je leta 1839 napravil lesen prstan z 19 rdečimi in štirimi belimi svečami, da bi pritegnil otroke k maši v adventnem času. Kanalski Slovenci so ga začeli delati na začetku 20. stoletja, ostali pa bolj množično po letu 1980.