19. 7. 25

Grad Podsreda - 17. 7. 2025

Deževna sreda, v četrtek zjutraj še vedno dežuje. Iti ali ne iti - to je zdaj vprašanje. Ampak sreča je na strani pogumnih: tri od skupine Posebna prijateljske potepanja stopimo na Železniški postaji Sevnica ob 7.18 na vlak proti Dobovi, ko že ne dežuje več. 


Dve se nam pridružita še na poti in na Železniški postaji Brestanica prestopimo na avtobus proti Celju ob 7.46. Vedro je še tudi, ko ob 8.15 izstopimo v Podsredi



Zdaj pa pogumno po Grajski poti Podsreda proti Gradu Podsreda, ki se nam kaže v bukovih gozdovih na severnem pobočju Orlice. Pot je lepo označena, delno pokrita s sekanci, na enem mestu malo bolj mokra, sicer pa lepo shojena, le na mokrih lesenih stopnicah je treba paziti, da nam ne spodrsne. Z zanimanjem spremljamo tudi 14 informativnih tabel na tej dva kilometra in pol dolgi poti. Vmes pa so tudi drobni izzivi, od katere živali so sledi. Namesto 40 predvidenih minut tako porabimo skoraj uro časa, ker res ne bi bilo lepo, da ignoriramo informacije, ki so jih skrbno pripravili v Kozjanskem regijskem parku. Na približno dveh tretjinah poti nekaj po deveti uri nas preseneti sonce, ki se obdrži vse do pod dveh.


Na Grad prisopihamo točno ob dogovorjeni uri - ob pol desetih in prijazna vodička nas najprej povabi k ogledu filma (13 minut) o Kozjanskem regijskem parku. Čudoviti posnetki in strokovna razlaga, ogled pa v prostoru, ki na zanimiv način predstavlja značilnosti tega okolja. Na toplem soncu pred Gradom izvemo še osnovne podatke, potem pa dobimo audio vodiče, na katerih poslušamo razlago na posameznih trinajstih točkah v določenih prostorih (film: 2,50, ogled: 5,50 za upokojene).


Ampak pred podrobnimi ogledi še okrepčila iz nahrbtnika, kavica, posladkati pa se je mogoče tudi z zavitkom, polnjenim z marelicami in skuto. 

Zanimivo pri Grad Podsreda je to, daje starejši severni palacij in šele kasneje so zgradili obrambni stolp, ki je sicer za dve etaži nižji kot je bil včasih. 


Skozi njega vstopimo na sorazmerno majhno dvorišče, okrašeno z rožami, pred tem pa je na desni še srednjeveška kuhinja. V stavbi ni ostalo nič stare opreme, zato pa so prostore uporabili za predstavitev Kozjanskega regijskega parka, 


bogastva sveta ob reki Bistrici, tu je še razstava gob, informacije o Emi Krški, nekdanjih lastnikih gradu, tudi kapela je urejena in dve slavnosti dvorani (tudi za poroke). 



Pozornost pritegne bogata zbirka slik Franceta Slane, na razstavi fotografij najdemo tudi po dva posnetka Vinka Šeška in Sonje Kostevc, čisto pod streho pa je našla svoje mesto obširna razstava Olge Rezanove. 

Vse smo navdušene nad tem, kakšno bogastvo nudijo večinoma manjši in razdrobljeni prostori. 


V senci pod kostanji strnemo svoje vtise, preizkusimo dve vrsti lokalnega piva in dodamo še svoje posladke.

Dvajset minut čez eno se odpravimo navzdol po poti prihoda: pol ure naj bi trajala hoja do Podsrede, me smo porabile 40 minut zaradi postankov pri nekaterih informativnih točkah. 


Hoja navzdol je prijetna, tudi stopnice so se v glavnem že posušile, 



nekaj sto metrov pred avtobusnim postajališčem pa nas blagoslovi nekaj kapelj dežja. 

Desni posnetek: Marjetka Sagaj.
Približno deset minut čakamo na avtobus proti Krškemu, ki pripelje točno ob 14.08. Na poti do Brestanice kar lepo dežuje, na Železniški postaji Brestanica pa se kmalu spet pokaže sonce. Na vlak ob 15.37 čakamo skoraj eno uro, čas koristno uporabimo za klepet, v Sevnico pa prispemo malo pred četrto uro.

Kdo bi si mislil, da bo to tako lep in bogat dan.

Podrobnosti o Podsredi in Gradu Podsreda pod videom.

Video:




PODSREDA IN GRAD PODSREDA

Podsreda je trg od leta 1377 v Občini Kozje (163 prebivalcev – število se niža) na desnem bregu Bistrice. Ime je dobil po sejmih in sojenjih na sredo. Leži pod severnim vznožjem pogorja Orlica (701 metrov nadmorske višine). Ima značilno trško zasnovo z eno osrednjo ulico s trgom, na kateri se nahaja župnijska cerkev svetega Janeza Krstnika iz leta1806 in druga ob drugo nanizane trške hiše. Pred eno izmed njim se nahaja sramotilni steber (pranger).

Podsreda je najbolj znana po gradu Podsreda, ki velja za najbolje romanski grad v Sloveniji. Onstran reke Bistrice in glavne regionalne ceste se pri domu krajanov pričenja križev pot na romarsko Staro sveto goro. Na vrhu stojijo Cerkev Žalostne Matere Božje, Kapela svete Ane in Božji grob na ozemlju sosednje vasi Gradišče. Na skrajnem vzhodnem delu ozemlja trga stoji v Trebčah Javerškova domačija (Podsreda 93), na kateri se je rodila Marija Javeršek, mati Josipa Broza - Tita, in kjer je Tito preživel nekaj svojih otroških let.

Grad Podsreda (nemško Herberg - zaklonišče) stoji na severnem pobočju Orlice v osrčju Kozjanskega regijskega parka nad trgom Podsreda na nadmorski višini 475 metrov. Od njega se kaže lep pogled proti Hrvaški, Donački gori, Boču in Pohorju- Sodi med najpomembnejše romanske objekte na Slovenskem. Zaradi skoraj neokrnjenega srednjeveškega videza grad danes velja za najbolj grajskega med gradovi v Sloveniji. Grad danes velja za pomembno kulturno in izobraževalno središče v tej regiji. Od leta 2020 so na gradu urejene tudi nastanitve. Številne zanimivosti; od grajskih prostorov, renesančnih dvoran, stalnih slikarskih razstav Franceta Slane, do grajske ječe, kuhinje, grajske kleti in stalne zbirke stekla iz nekdanjih glažut. Grad Podsreda leži na ozemlju, ki je že okrog leta 1000 pripadalo posesti grofov Breže-Seliških ter pozneje grofici Emi Krški. Zgrajen je bil v prvi polovici 12. stoletja, v virih se grad prvič omenja šele leta 1213. Takrat je imel običajno preprosto pravokotno zasnovo. Okoli leta 1180 je bil prizidan visok obrambni stolp, okoli 1220 južni bivalni del ter okrog 1260 še kapela. Današnjo podobo je dal gradu predvsem grof Schönburg-Glauchau, zet kneza Werianda zu Windischgrätza v 19. stoletju. Grad so začeli obnavljati leta 1983. Grad je bil eden petih glavnih krških fevdov in sedež podeželskega sodišča. Grad je prvič omenjen leta 1213, kot Castrum Herberch, ko ga je Ortolf s Planine zapisal svoji ženi Kiburgi s Ptuja. Podsreškim vitezom so sledili Ostrovrharji s Svibnega. Leta 1338 ga je Herman s Kranichberga prodal Frideriku Žovneškemu. Škofje so grad redno potrjevali Celjskim grofom. Po njihovem izumrtju leta 1456, postane grad in gospoščina deželnoknežja last Habsburžanov. Leta 1515 so ga napadli in zavzeli uporni kmetje. Upravitelji gradu so se poslej pogosto menjavali, dokler ga leta 1617 ni kupil grof Žiga Tattenbach. V lasti njegovih potomcev je bil do leta 1848, ko je posest kupil knez Weriand zu Windischgrätz. Posest je ostala v lasti njegovih dedičev do konca druge svetovne vojne. Zahodno 450 m od gradu je stal zaporni stolp (Turnič), na katerem je bila stalna vojaška posadka. Prvotni podsredški grad je nekoč stal na hribu (gradišče), vzhodno od današnjega trga. Gradu niso prizadele vojne, poškodoval pa ga je potres. Ko je bil po drugi svetovni vojni v državni lasti, je bilo marsikaj poškodovanega, požganega, odtujenega, tako ni v prostorih ostalo nič prvotne opreme. Nekaj časa je imelo Gozdno gospodarstvo Brežice tu svoja skladišča, v njih pa so stanovali tudi njihovi delavci. Windischgrätzi kot zadnji lastniki po razlastitvi niso imeli zahtev po vrnitvi, potomci pa obiskujejo Grad in so veseli obnov in dogajanj.

Lastnica Gradu je od leta 1981 Občina Kozje, ki ima tu v dveh renesančnih dvoranah tudi svoje protokolarne prostore, ves čas pa stavbo tudi vzdržuje in obnavlja. Nazadnje so odkrili izlivno korito. Upravitelj je od leta 1983 Kozjanski regijski park in tega leta so sprejeli že prve obiskovalce na razstavi o narodnoosvobodilnem boju na Kozjanskem v nekdanjih grajskih kaščah. Slavnostno so prenovljeni Grad odprli 28. oktobra 1989. Atrij je sicer sorazmerno majhen, je pa zelo akustičen in pogosto prirejajo tu koncerte ob koncu seminarjev, na dvorišču pa se dogaja tudi kino na prostem, živžav za otroke, po Gradu lov za zakladom ... Udeleženci seminarjev so nastanjeni v Lovski koči nad Gradom (15 - 20 mest), od leta 2020 pa so na voljo apartmaji z okrog 15 mesti, uredili pa so tudi še tri nove apartmaje za pare ali manjše družine. Majhno število namestitev je prednost, ljudje imajo več zasebnosti. 

Kozjanski regijski park je eno najstarejših in največjih zavarovanih območij v državi. Nahaja se na stiku alpskega in panonskega sveta na vzhodu Slovenije, med reko Sotlo in Bohorjem, meri 206 km² v petih občinah. Ustanovljen je bil leta 1981.

Legende o Gradu Podsreda: 

https://gradovislovenije.si/legende-o-gradu-podsreda/

Viri: spletne strani, Wikipedia.

Ni komentarjev: