Zgodnje vstajanje in ob petih zjutraj odhod avtobusa z Avtobusne postaje Sevnica. Ta je prej pobiral po Posavju, potem pa še do Ljubljane in končno nas je čez 50. Veliko znanih obrazov, precej udeležencev in udeleženk pa vidim prvič. Malo klepeta, vmes dremuckanje in že smo na Lomu. Pol ure je dovolj za nujne opravke in kavico, ni gneče, sploh na bencinski postaji ne.
Potem pa presenečenje: k avtobusu nosijo kante z oljem, pa tudi to ne pomaga - počakati je treba na nadomestni avtobus, ki pripelje čez kakšno uro. Čas si krajšamo z izmenjavo takih in drugačnih dogodivščin na izletih in potovanjih. Oblak (tako ime ima prevoznik) nas ponese proti morju do Opatije, potem pa ob in nad obalo Kvarnerskega zaliva na vzhodu Istre. Vreme je lepo, oblakov le za okras. Okrog 25 kilometrov slikovite vožnje in vzpnemo se do naselja Brseč s 131 prebivalci 157 metrov nad morjem.
Parkiramo na postajališču ob glavni cesti
Z Marto pa se odločiva za čisto svojo varianto: domačini nama predlagajo spust na najlepšo plažo Opatijske riviere ali celo Istre Klančac in raziskovanje naselja. Odcep navzdol je preko ceste, nekaj časa je dovoljen promet do parkirišč, potem pa samo za lokalni promet. Cesta se počasi spušča, ob njej nekaj oljčnikov,
travnik z ovcami, potem gozd z redkim drevjem.
Na levi se pokaže pokopališče s cerkvico iz srednjega veka s kasnejšimi spremembami.
Na desni pa je vadbišče za golf, v sezoni njihovo vozilo lahko prevaža goste na plažo.
kjer plošča na skali spominja na 25. april 1945, ko se je tu izkrcala partizanska mornarica. Vse naokrog zaliva pa so še bunkerji iz druge svetovne vojne.
Počasi se vračava v mesto,
Brseč je staro srednjeveško naselje, ki se nahaja na severovzhodnem delu istrskega polotoka na Hrvaškem. V zgodovini je bil pomemben zaradi svojega strateškega položaja in naravnih obrambnih zmožnosti, ki jih ponuja njegova lega na visokem klifu nad Jadranskim morjem. V srednjem veku so bili v Brseču zgrajeni trdnjava in cerkve, katerih ostanki so še vedno vidni. Skozi stoletja je Brseč prešel pod vladavino različnih imperijev in držav, vključno z Beneško republiko, Habsburško monarhijo (bil na meji teh dveh) in Jugoslavijo. Strnjeni osrednji del srednjeveškega naselja se je gradil postopoma znotraj obrambnega zidu, ki se je ohranil v temeljih hiš. V današnji čas je ohranjeno slikovito srednjeveško mestno jedro s Cerkvijo svetega Jurija, ki je bila obnovljena in povečana v 18. stoletju.
Z razglednega roba se zazreva v Kvarnerski zaliv, na otoke Unije, Susak in Cres,
Vrneva se k avtobusu, vendar je treba še počakati: utrujeni pohodniki in pohodnice se vrnejo eno uro kasneje, kot je bilo predvideno. Tisti, ki sestopajo v Plomin, bodo rabili tudi več kot pet ur, zato si mi lahko privoščimo osvežitev v gostilni.
Končno se odpeljemo proti enajst kilometrov oddaljenemu Plominu,
Počakamo, da si malo oddahnejo tisti, ki so prišli po daljši poti z vrha, potem pa nadaljujemo pot. Kmalu nas ustavi policija in glede na trajanje je bil to res temeljit pregled. Ustavimo se v kraju Potpićan, kjer so pripravili malico.
Z Marto je nisva naročili, zato se sprehodiva po mestu in občudujeva sončni zahod.
Na povratku klepet, pesem, izmenjava vtisov ...
RES LEP IN BOGAT DAN!
Video: