25. 6. 22

Murska Sobota - 22. 6. 2022

Štiri smo od študijskega krožka Spoznavanje vrednot pri Društvu Univerza za tretje življenjsko obdobje Sevnica na vlaku ob 7.42 proti Zidanemu Mostu, kjer imamo takoj zvezo za Pragersko. Med vožnjo klepetamo o krajih, skozi katere se vozimo, v Šentjurju se spomnemo Železniškega muzeja in dogodka, ko se je 11. 7. 1883 tu ustavil cesar Franc Jožef I in ga je župan Gustav Ipavec pozdravil v slovenščini, zapeli pa so mu pesem Slovenec sem. Se je kar hitro odpravil naprej proti Trstu. 

Železniška postaja Pragersko je veliko gradbišče, zato več kot polurno čakanje izkoristimo za sprehod do lokala. Presenečenje: lokal, ki ga poznamo od prej, je pogorel, zdaj stavbo obnavljajo, me pa smo kavico spile v provizoriju pri Slaščičarni. Streža pa Dominikanka.

Točno ob 9.45 odpelje regionalni vlak proti Murski Soboti in ne moremo se načuditi, kako veliko gradbišče je še naprej od naselja. Progo proti Čakovcu so zgradili leta 1907, danes do tja vozita dva potniška vlaka dnevno, do obmejnega  Središča ob Dravi pa nekaj več. Po ravnini vlaki lahko dosegajo hitrost tudi 160 kilometrov na uro, Siemens 140, lokomotiva z vagoni pa 120. Z grička nas pozdravlja Velika Nedelja z mogočnim gradom, ime pa je kraj dobil po bitki, v kateri je nemški križarski red premagal Ogre pred letom 1200 ravno na velikonočno nedeljo. Kakšnih 17 kilometrov proti severu bi po cesti prišli v Bioterme Mala Nedelja. Smo že v Ormožu s pogledom na naravni rezervat Ormoške lagune, preko Drave je pa že Hrvaška. Tudi to mesto ima grad, znano je po vinorodni okolici in martinovanju.

Progo med Mursko Soboto in Ormožem so gradili šele po drugi svetovni vojni ruski in drugi vojaški ujetniki, odprli so jo leta 1924. Naprej do Hodoša so progo zaprli leta 1968, od 2001 pa spet deluje kot zveza z Madžarsko. Vlak ne ustavlja na vseh postajah, tudi v Ljutomeru samo na Ljutomer mesto, čeprav je potem še starejša postaja v bolj industrijski coni. Spomnim se našega obiska gozdnega rezervata Babji ložič, ki je bil spomladi ena sama bela preproga kronic in ni daleč iz mesta. Ljutomer je sicer znan po vinu, kasaških dirkah in prvem znanem slovenskem filmskem posnetku Odhod od maše v Ljutomeru. Zato ni čudno, da prirejajo tu in v Ormožu letos že 18. Grossmannov festival fantastičnega filma in vina (9. – 10. julij, Ormož / 12. – 16. julij, Ljutomer). Od tu je speljana proga od 1890 do Gornje Radgone, včasih je bila tudi povezava z Avstrijo in nekateri razmišljajo o obnovi mosta preko Mure. Od leta 1968 poteka po njej samo še tovorni promet, občasno so peljali vlaki na Kmetijsko-živilski sejem v Gornjo Radgono. 


Vir.

Preko Mure zapeljemo blzu Veržeja in tako smo v Prekmurju - glavi naše "kokoške" z okoli 950 kvadratnimi kilometri površine (od tega 65 kvadratnih kilometrov dvojezičnega območja s 30 vasmi in mestom Lendava) in okrog 80 tisoč prebivalci (tudi Madžari, Romi ...). Delimo ga na Goričko, Ravensko, Dolinsko in Lendavske gorice; skupaj pa ima 19 občin, 176 naselij in dve mesti. Območje je preživljalo burno zgodovino pod močnim pritiskom Madžarov. Narodna zavest se je pričela prebujati na prelomu iz 19. v 20. stoletje, jezikovna in kulturna enotnost pa začne nastajati šele po prvi svetovni vojni. Prekmurščina se zelo razlikuje od knjižne slovenščine, v njej je napisane tudi veliko leposlovja in strokovnih besedil. Zelo pisana je paleta veroizpovedi: poleg rimokatolikov veliko evangeličanov, tu so še binkoštniki, Jehovove priče ... Kot pretežno agrarno področje zaostaja za ostalimi deli Slovenije, veliko prebivalcev hodi delat v tujino. Prekmurje poznamo po nošah in običajih, glasbi Beltinške bande in Vlada Kreslina, Milanu Kučanu, Feriju Lainščku, Ferdu Godini, Mišku Kranjcu, Mikiju Mustru, Antonu Vratuši in mnogih drugih. V slast pa nam gredo tudi njihove kulinarične specialitete: bograč, bujta repa, gibanica, zlevanke, retaši, bučno olje na solatah, ostra paprika v jedeh.


Na Železniški postaji Murska Sobota izstopimo malo pred enajsto 


in se ob klopci s Pozabljenim kovčkom spomnemo na izgon Judov v času druge svetovne vojne. 


Potem nas pozdravi Gorička Mariška, parna lokomotiva - taka je vozila od tod do Hodoša. 

Murska Sobota z 11 tisoč prebivalci nosi verjetno ime po sobotnih sejmih ali po priimku. Leži med Ledavo in kanalom Ledava - Mura ter je središče Prekmurja in sedež mestne občine. To področje je bilo naseljeno že v prazgodovini, samo naselje pa je prvič omenjeno leta1348. Do konca 19. stoletja je veljalo za trg, čeprav je bilo že v srednjem veku mesto.


Zavijemo na levo k Cerkvi svetega Nikolaja, kjer je tudi sedež škofije. Na srečo je odprta in si jo lahko ogledamo. Njeno jedro sega v leto 1297, večkrat so jo prezidali, predelali v letih 1910 - 1912. To je mogočna triladijska bazilika s 60 metrov visokim zvonikom. Oltarna slika je delo Matthisa Schiffrerja, 


avtorja slikovitih vitražev sta Stane Kregar in Milan Bizovičar. Janja nam razloži prizore stare in nove zaveze iz svetega pisma, kot poznavalka pa nam pomaga kasneje tudi pri vsebinah judovske in evangeličanske vere.


Na krožišču z velikim kipom svetega Nikolaja zavijemo spet levo in se sprehodimo do nekdanjega Judovskega pokopališča


ki je ohranjeno kot park z nekaj nagrobniki. Prvi Judje naj bi v Murski Soboti živeli že v 18. stoletju, leta 1890 so ustanovili judovsko skupnost, ki je povezovala Jude iz 19 naselij. V Murski Soboti jih je bilo takrat 311, kar je pomenilo 17 procentov prebivalstva. Le malo jih je preživelo drugo svetovno vojno, leta 1954 je bila porušena tudi sinagoga.

Vračamo se preko pokopališča, kjer z zanimanjem beremo priimke in imena in ogledujemo grobnice. 


Spoštljivo se sprehodimo tudi mimo betonskih kock z imeni 516 rdečearmejcev, ki so padli v bojih za osvoboditev teh krajev. Smo se iz zgodovine pripravljeni kaj naučiti?


Zdaj pa v središče mesta, ki so ga lepo uredili z drevjem in klopcami. Ura se bliža dvanajsti, v želodcih nam že kruli in v bližini je senčni vrt pod kostanji - Hotel in restavracija Zvezda. Od leta 1910 je bil to Hotel Dobray - središče družabnega in političnega življenja. Ob koncu prve svetovne vojne (29. 5. 1919) so z balkona te stavbe razglasili Mursko republiko po vzoru oktobrske revolucije, obstajala pa je samo šest dni, potem so jo Madžari zatrli. Restavracija nudi tri različne malice s samopostrežno juho (dve vrsti) in solato za šest evrov, pripravijo pa tudi lokalne specialitete: bograč in gibanico. 


Bograč nam postrežejo v bakrenih kotličkih, kar za dva polna krožnika je ena porcija, zato ne ostane nič prostora za gibanico. Svojega piva žal ne varijo več, je pa tisto iz Laškega tudi prijalo.


Samo malo naprej in smo že pri Spomeniku zmage, ki je posvečen spominu na ruske vojake in partizane. Zasnoval ga je ruski arhitekt Arončik iz carrarskega marmorja, z dvema havbicama in kipoma Zdenka in Borisa Kalina. Odkrili so ga 12. 8. 1945 kot grobnico - v spomin in opomin.


Preko ceste se dviga Evangeličanska cerkev, ki so jo zgradili v neogotskem stilu v letih 1907 - 1910, poslikana pa je v madžarskem slikovitem stilu. Oltarna slika predstavlja Snemanje s križa, tu je tudi Lutrova podoba. Prostor deluje toplo, prijetno, domače. 


Pri vhodu si lahko preberemo 95 tez Martina Lutra (31. oktobra 1517), ki so bile osnova za reformacijo - versko, kulturno in politično gibanje v 16. stoletju, katerega cilj je bila preureditev rimskokatoliške Cerkve.


V bližini se na skoraj desetih hektarih razprostira Mestni park s starimi drevesi, nekatera so stara dvesto let. V drevoredih in na tratah rastejo hrasti, gabri, jeseni, lipe ..., vmes stoji 19 litopunktur Marka Pogačnika, kip Primoža Trubarja, spomenik padlim učiteljem in pisateljem ter spomenik vsem, ki so s slovensko besedo budili in dvigali svoje rojake. 


Ribnik ob našem prihodu čistijo, ob odhodu je delo že končano in pričaka nas vodomet.

V parku stoji tudi mogočno grajsko poslopje z dvemi nadstropji, štirimi trakti in ogelnimi stolpi v renesančnem stilu iz druge polovice 16. stoletja, prej pa je tu stal dvorec že leta 1255. Pomembni sta dve družini lastnikov: Szechy in  Szápáry, leta 1934 je Grad Murska Sobota kupila občina in danes je v njem Pomurski muzej


Skozi mogočna vrata ob slabše vzdrževani fasadi se napotimo na dvorišče in na recepciji plačamo tri evre vstopnine. 




Stalna razstava prikazuje življenje ob Muri od prazgodovine do današnjega časa, najstarejši del z izkopaninami sicer trenutno prenavljajo. Z zanimanjem si ogledujemo razkošni baročni salon, predmete iz življenja na gradovih in ob njih, predstavitev lončarstva in cehov, verske in etnične raznolikosti, življenja na vasi, življenja med obema svetovnima vojnama, druge svetovne vojne in življenje v socializmu. Tudi likovna razstava in nekdanja kapelica, preurejena v prostor za civilne poroke, sta vredni pozornosti. 


V drugem nadstropju nas pritegne razstava o hrani: Pomanjkanje, zadostnost, izobilje. Sicer pa se v tej ustanovi marsikaj dogaja: razstave, prireditve - Pomurski dnevi se bližajo.

Naš obisk se izteka: vračamo se na Železniško postajo, jaz pa skočim še preverit, če Hotel Diana res ne deluje več. Samo Kavarna Diana je še, v ostalih prostorih pa je Dom upokojencev. Upam, da so obdržali tudi bazen, v katerem sva s prijateljico večkrat uživali. 


Mimogrede opazim kolesa za izposojo - Soboški biciklini so to, na nas pa že čaka prijetno ohlajen vlak za Pragersko ob 15.10. Na Pragerskem počakamo dobrih dvajset minut na vlak za Zidani Most ob 16.48, tu pa nas vlak v smeri Dobove z odhodom ob 18.00 že čaka, 


pa še enonadstropni (dvopodenski) je. Pred pol sedmo smo v Sevnici z ugotovitvijo, da smo veliko videle in doživele.

Video:


Ni komentarjev: