Danes nas je od študijskega krožka Spoznavanje vrednot pri Društvu Univerza za tretje življenjsko obdobje devet zbranih na Železniški postaji Sevnica, da se z vlakom ob 7.42 odpeljemo proti Celju. No, direktno ne gre, je treba v Zidanem Mostu presesti. V Celju odkorakamo na Avtobusno postajo Celje, kjer imamo čas za kavo, za njo pa se moramo kar potruditi in jo najti več kot sto metrov stran.
Najdemo napis Mozirje na mestu, od koder naj bi avtobus odpeljal ob 9.10, vendar je prazen. Čakamo, potem pa grem le pogledat dve mesti naprej: tudi tam piše Mozirje in avtobus je že postavljen. Na voznem redu pa nikjer ne piše, s katerega perona avtobus odpelje.
Okrog desetih smo v Mozirju in kar takoj krenemo preko Savinje do Mozirskega gaja.
Nekateri zgodnji tulipani so že odcveteli, drugi še počivajo, od narcis cvetijo le še pozne vrste.
Veliko je mačeh, spominčic, marjetic, nekaj rese,
ki mu pa ni treba poganjati mlinskega kolesa, ker je trenutno v popravilu. Vmes so premišljeno postavljene etnološke vsebine in gostinski lokal.
Posloviti se je treba od teh lepot in poskrbeti za naše želodce. Možnosti je veliko, mi izberemo malico v lokalu pri parkirišču: dunajski zrezek ali perutničke s krompirjem ali solato za šest evrov. Sonce nam je že malo ogrelo ozračje in večini prija požirek piva za povrh.
Dva se odločita za povratek domov, ostali pa se odpravimo po makadamski cesti proti kraju Nazarje. Pol ure porabimo za pot in že vidimo pred sabo na levi grič Gradišče (Samostanski hrib) z župnijsko cerkvijo Matere božje iz leta 1661, kasneje je barokizirana. Poleg nje stojita dva samostana: frančiškanski in samostan nun klaris. Takoj se spomnimo, da je to zelo strog red.
Proti Mozirju se vračamo po levem bregu Savinje z lepo urejeno peščeno potjo za pešce in kolesarje, ki jo ves čas spremlja drevored češnjevih dreves, vmes pa so postavljene klopce za počitek. Ko na začetku hodimo mimo velike Tovarne hišnih aparatov BSH (Bosch in Siemens), se spomnimo podjetja, ki ga ni več, Elkroja in njihovih kvalitetnih hlač. Sicer pa je v kraju še veliko žag in drugih obratov predelave lesa.
Ni komentarjev:
Objavite komentar